Powered By Blogger

úterý 25. září 2012

Mírné oteplení

Z pacifistického pohledu českého venkovana, což já nepochybně jsem, vypadá spor mezi Čínou a Japonskem o pár ostrůvku (obklopených rybnatými vodami a nejspíš i ložisky zemního plynu) neobyčejně trapně. Je sice vcelku pochopitelné, že podobné území si chtějí nárokovat oba státy, méně se  však jednomu líbí z čínské strany fašounský, lokálně, v centrech největšího odporu aplikovaný bojkot japonských výrobků a převracení automobilů japonských značek (z nichž je většina stejně vyrobena v Číně, kromě toho jsou jejich pány samozřejmě z 99% Číňané), následkem čehož několik japonských společností prozatím uzavřelo svoje výrobní závody na území ČLR. Jelikož sleduji česká média, zhruba vím, co vzhledem k této problematice cítí průměrný Čech nebo jiný Evropan (The Guardian komentuje situaci ideově shodně jako třeba LN). A cítím potřebu něco dodat. 

Wang mi ještě před dvěma lety řekl, že Japonce by bylo nejlepší vybít za to, co provedli a předvedli v rámci někdejší okupace Číny. Prohlásil, že na Japonsku jsou dobrá jenom auta a holky (Číňanky ze severovýchodu jsou nejošklivější z celé země!). Letos tvrdí, že válka s Japonskem by se odehrát neměla za žádných okolností, protože v Heilongjiangu je spousta etnických Japonců, nebo alespoň polovičních Japonců. Tvrdí to i moje učitelka Li, která je stejně jako Wang členkou KS Číny. Čínské ozbrojené složky chrání japonské zastupující úřady a hodlá vše řešit snad jen na diplomatické úrovni. Že by obrat k lepšímu? 

Abych podpořil téma nastíněné poslední větou minulého příspěvku...všimnul jsem si masového úbytku kamerových systémů (电视系统), například tady v Jiamusi zmizely z městských autobusů. U nás na koleji z výtahů. Dobrá polovička jich ubyla z nádraží... I to je pro mě signál postupného oteplování a zvyšování kvality života tady. Nikdy bych tomu nevěřil, ale sledování a špiclování člověka ubíjí. Je to ten hnus z českých vesnic a maloměst, kdy někam přijdete a oni už o vás vědí. Recepční tady u nás nakoleji věděl, že máte rýmu, protože viděl, že za cestu z pátého patra do přízemí jste vypotřebovali 3 jednorázové kapesníky. Ruskému studentovi odmítli dát stipendium na navazující magisterské studium, protože prý moc pije. On do školy ale v životě pozdě nepřišel a byl pilný. Jen si pořád do pokoje nosil igelitové tašky s pivem. Jak se to asi dotyčný školský úředník mohl dovědět? Prostě klasický příklad zneužívání špiclovacích prostředků, které měly primárně sloužit k ochraně studentů na koleji (přesněji obav z obtěžování blonďatých Rusek studenty, kteří nemají rádi americké filmy o nevinnosti svého náboženství; tyto se ale rády obtěžovat nechají a počet obyčejných bitek je stejný s kamerami jako bez kamer). Dobře, že se to omezuje. Přelepit pusinky vesnickým a maloměstským klepnám a máme zaděláno na svobodu! 

sobota 15. září 2012

Konec ruské demence II.: Sága přecijen pokračuje

      Můj nový spolubydlící není patriot. Nesnáší ďáďu Voloďu. To by nebylo nic divného. Není to ale velkoruský šovinista, pije jen jednou týdně (Rusové obvykle buď pijí o 106, nebo demonstrativně vůbec, což je také prasečí demence a snobismus v jednom), čili jsem pojal podezření, že se jedná o liberálního eurotýpka. Učí se a nikdy nedělal sambo nebo jiný bojový sport určený k likvidaci Kavkazců, případně zlých Američanů, jejichž jazyk většina mladých Rusů, navzdory svému přesvědčení, ve většině případů nezná. Ilja, můj nový spolubydlící, je trochu jiný. Dokonce šel i na vojnu a nikoho neuplácel, byť by jeho rodiče zřejmě byli s to potřebný obnos na úplateček splašit a synáčka trapně prožitého roku života uchránit. Že by změna oproti mým bohatým zkušenostem se zauralskými Rusy a jejich nebetyčným ignoranstvím? Že by model hloupého děcka, kterého rodiče v tupé honbě za titulem poslali do laciné Číny, aby získalo pozlátkový diplom nebyl tak úplně univerzální?
     No, ale pak jsem měl taky čest se seznámit s Iljovými kamarády, kteří mi zase rychle nabyté ideály vyrvali z mojí láskyplné a naivní náruče. Všechno je při starém a já jsem se v Jiamusi podruhé stal zarytým Evropanem individualistického typu s liberálním přístupem ke všem aktuálním problémům a v neposlední řadě antiklerikálem.... Ano, zatuchlý smrad pravoslavných chrámů, který se bůhvíproč lepí na svetry všech, i těch nejhezčích Rusek (možná je to jenom placebo, ale nemůžu si pomoct), mi dal vzpomenout na současné české katolické bláto, i díky kterému jsem se do Číny tolik těšil.   
       Jaké pak ale jeden v tomhle rozpoložení prožívá dilema, když mu naprosto tupý ruský venkovan, který po třech letech studia Čínštiny vyslovuje iniciálu j- jako [čž-], je vylepaný dohola, má odstáté uši a chutnají mu čínské cigarety i těch nejlevnějších značek, přinese jen tak nezištně misku naprosto skvělého akátového medu se slovy: "Jene, Ty jsi vážně třída. Kdykoliv budeš chtít, zajeď ke mně do Birobidžanu, všechno Ti ukážu a naložím Ti medu, kolik budeš chtít. Produkujeme ho kolem 1000 litrů!" Co mu mám říct, když jsem o něm až dosud smýšlel jako o největším idiotovi světa? Ten malý bitkař s plícemi českého čtyřicátníka je bezelstný jako dítě, absolutně upřímný a vřelý. Holka, které jsem se předtím vysmál, když jsem uslyšel její angličtinu mi podobným způsobem přináší další a další ruské mléčné čokoládky (v Číně, kde je čokoláda hnusná, dokonce ještě horší než "slavná" polská čokoláda) a nabízí k půjčení cestovní žehličku. Vůdce jedné party mi dává patrně nejlepší uzenou rybu, jakou jsem kdy jedl a já si pomalu začínám sypat popel na hlavu, chytaje se, aby toho nebylo málo, za nos. Co s tím? Proč mě hergot mají tak rádi? Vždyť přece nemůžou mít žádný důvod! Divná věc. Ale beru to s té lepší stránky. Jejich jednání je stereotypizující, byť vytvářející jiné stereotypy, než jsem očekával. Moje metodika jakožto rusisty v oblasti odkrývání široké ruské duše není úplně špatná!  
       A příště napíšu něco o nových příznacích demokracie na čínské periferii!

pondělí 3. září 2012

Po stopách pana Yang Zheninga, aneb po svých vlastních stopách

      No, a jsem zase v Jiamusi. Nečekaně, rychle, tiše. A to je dobře.

Vypadá to, že tenhle blog zase trochu ožije. Jen nevím, čím začít. Klasickým leteckým tripreportem? Adrenalin v Dashi 8, zmatečný přestup ve Vídni, málem zrušený let, následný, nakonec nedotažený rerouting přes Mnichov s kompenzací 60 éček, nakonec však přílet do Pekingu včas, dokonce i s kufry.  Schwechat není ideální úplně nejlepší letiště (gate nenabízí dostatečnou kapacitu ani pro pasažéry B767, což se pořád bere jako středně velké letadlo, byť se jedná o widebody), Austrian není úplně extra společnost, nabízí ale spolehlivě nejlepší catering, jaký jsem na palubě kdy zažil. No, ale co dál? Registrace letadel a load factor asi nikoho moc zajímat nebude (dobře - PRG-VIE 70%, VIE-PEK 100%), následné dva noclehy v Pekingu, kousek od Qianmenu (前门) a nekonečné procházky po stále méně gangsta  a více office Chaoyangu (潮阳) nebudou teprve tím pravým. Kancelářské budovy (jak mi tady chybí jednoslovný ekvivalent polského slova biurovec!) tu  v Chaoyangu ale opravdu rostou jako houby po dešti. Velké nejsou ani tak výškou - nejsme v Šanghaji - ale svými půdorysy. Nicméně to všechno je pro čtenáře asi tak zajímavé, jako slovenské nížiny na přelomu podzimu a zimy pro turistu.

Tak tedy, do Jiamusi jsem dorazil vlakem, a protože jsem v Pekingu viděl snad všechno, co stálo v mých očích za to (a...vlastně jsem ještě nebyl v artové čtvrti), nechtělo se mi tam čekat týden na první volný lístek na hard sleeper (硬卧,méně pohodlný ekvivalent české lehátkové třídy T6), a tak jsem si konšelsky dopřál soft sleepera (软卧,méně pohodlná varianta české staré lůžkové třídy Tourist), protože to pořád vyšlo levněji, než v Pekingu čekat. No, kdybych do toho ale započítal i ony dva noclehy a všechno, co jsem v Pekingu spotřeboval, kraťasy, které jsem si prostě musel koupit kvůli nesnesitelnému vedru, byla by na zvážení i ta letenka. Ale ne....to už bych dočista ztratil svůj cestovatelský status. Bývaly časy, a jaké krásné časy, kdy bych udělal všechno pro to, abych mohl dojet do Číny vlakem...

Podle slov Yiqian, mojí největší čínské kamarádky, se Jiamusi moc změnilo k lepšímu. Těšil jsem se. Samozřejmě jsem se co nejdříve po příjezdu musel setkat s kamarádem z nejvěrnějších, Wang Dongem, který mě okamžitě pozval na hot pot (火锅,takové, říkejme tomu čínské fondue) v opravdu královském formátu (750g masa na každého, sépie, výběr hub, salátů, samozřejmě nechybělo doufu (豆腐) a Sněhová vločka 雪花, Wangovo nejoblíbenější čínské pivo). Inu, mám co vracet. Ale abych se vrátil k Jiamusi - po otázce, jestli se Město zlodějů (贼城), jak se Jiamusi přezdívá, změnilo k lepšímu, se mi dostalo upřímné odpovědi, že ne. A je to tak. Všechno je tu hnusnější, včetně koleje, kde bydlím. Ona je sice pořád velice dobrá na čínské i pražské poměry, ale údržba tu moc nefunguje, takže je viditelně sešlejší, než před dvěma lety. Centrum je také hnusnější a stavební boom tu probíhá jen na předměstích ve formě stavby opravdu odporných  a na první pohled nekvalitních bytových komplexů. Jako by to ani nebyla ta současná, dynamická a pravičáckými médii opěvovaná kapitalistická Čína se svým spanilým volným trhem.

Musím říct, že velmi pozitivně hodnotím Wangovo přehodnocení vedení institutu zachování tváře vůči mně. Podívej se, Wangu, já vím, že tady operujou triády (三合会). Parta podezřele potetovaných chlápků mě zvala na večeři už před dvěma lety. Nabízeli mi auto, práci, nějaký holky...jenom tak. Neptal jsem se, co za to chtějí a nehodlal jsem to moc zjišťovat. Nabídl jsem výuku angličtiny a ruštiny jejich dětem a po dalších dvou večeřích (byly pokaždé skvělé) jsem radši nebral telefony. Wangu, taky vím, že tu prodávají v každé ujgurské restauraci drogy (především měkké). Taky vím, že celá Čína by mohla být shora osvícená červenou lucernou/růžovým lampionem, protože co tady se po nocích děje... Řekl jsem mu, že jsem četl i o zdejším výchovném zařízení.  A tak už se se mnou Wang baví, jako se sobě rovným a nejsem pro něj jen cizinec, před kterým musí Čína vypadat jako morálně neposkvrněná země plná pracovitých a čestných lidí.

Můj mandžuský westernový příběh pokračuje (mj. žánr mandžuský western skutečně existuje, viz třeba  asi nejnovější http://www.csfd.cz/film/238353-hodny-zly-a-divny/strana-6/) a věřím, že v něm najdu další nová dobrodružství a poznání (a taky si zlepším jazykové kompetence). Příště Vám napíšu pár řádek o MOŽNÉM KONCI RUSKÉ DEMENCE!  Za chyby se omlouvám, ale svoje texty si po sobě téměř nikdy nečtu. Až na to budu mít, budu si platit korektora. Howght!