Powered By Blogger

pátek 25. března 2011

Intermezzo č.4 - Čínou po zemi a mezi městy

      Po adaptaci na počátek dalšího semestru jsem se konečně rozhodl napsat další příspěvek. Článků o dopravě v Číně jsou sice na internetu stovky (a to i v češtině), přesto si myslím, že jich nikdy nebude dost. Doprava se tu velice rychle vyvíjí a co bylo včera dnes již zdaleka platit nemusí. Především bavíme-li se o ceně jízdného. 
         V zásadě, pokud se rozhodneme cestovat po Číně (bavíme se o intercity dopravě) po zemi máme na výběr mezi vlakem a autobusem. Tam, kde již stojí vysokorychlostní tratě (dále jen VRT), je autobus levnější, pomalejší a méně komfortní variantou. Navíc se jím nelze dopravovat na libovolné vzdálenosti bez přesedání. Ono dnes už nikdo nepředpokládá, že by měl někdo zájem jet dejme tomu z Harbinu do Zhengzhou po silnici... V rámci provincií může být autobus ale i rychlejší a komfortnější variantou (a tím i dražší). To se týká třeba i "mojí trasy" Jiamusi - Harbin. Vlakem již od 45CNY, autobusem za fixních 100CNY, měřeno časem je to 7:5 v hodinách. Jelikož jsem byl vždycky "proti" autobusům a tak nějak negativně se stavím i proti žlutému šílenství v české kotlince, vlak je pro mě i tady v Číně jasnou volbou na jakoukoliv vzdálenost (pokud tedy není náhodou k mání levnější letenka).  I v případech, že je vlak pomalejší než autobus, se vyplatí jet jím. Procvičujeme si čínštinu a na většině spojů jsme zajímavou atrakcí pro Číňany, kteří nás neustále oslovují a vyptávají se. Někomu to může být nepříjemné, tento typ lidí je do autobusů obzvláště vhodný. Vlakovou jízdenku si můžeme zakoupit až dva týdny před odjezdem (závisí na místě nákupu), pokud vlastníme studentskou čipovou kartu, dostáváme 50% slevu, která knockautuje autobus. Pro studenty je ve vlaku navíc velkou výhodou pohostinnost čínských spolucestujících, kteří se s vámi podělí o první poslední, jen abyste neměli hlad a "nepomluvili" je u nás pro lakotu (přestože se Číňanů bojíme, měli bychom vědět, že pověstní spolucestující v ruských vlacích jsou tak trošku strýčkové Skrblíkové). Je velice "vyčůrané" si s sebou do vlaku žádné jídlo nebrat...ale  obecná praxe mezi evropskými studenty v Číně je taková (pro západomily dodávám, že i ZÁPADOEVROPANÉ to tak dělají). A  kdybychom se nechtěli spoléhat na dobrodiní spolucestujících,  na palubě vlaku máme jedinečnou možnost si zakoupit poměrně kvalitní občerstvení za ceny jen o málo vyšší, než na jaké jsme zvyklí z obchodů a restaurací.   
        Před samotnou jízdou hromadným dopravním prostředkem nás ale téměř pokaždé (kromě vlaků na VRT) čeká harakiri v podobě nákupu cestovních dokladů. Autobusové lístky se v Číně kupují podobně jako u nás vlakové, tj. u pokladen na autobusovém nádraží. Obvykle se dají pořídit jen na den dopředu, popřípadě na odjezd téhož dne. Pokud je období nějakého svátku (nedejbože Svátků Jara), naše šance na úspěšný nákup se minimalizují (hrůza nákupu jízdních dokladů v období Svátků Jara obohatila čínštinu dokonce termínem 春运 - chunyun). Totéž se samozřejmě týká i vlaku. Nadávejme na ČD jak chceme, ale něco jako e-shop Čínské dráhy bohužel nemají. Frontu si jednoduše musíme poctivě vystát (anebo za poměrně masitý příplatek kupujeme lístek u zprostředkovatelské agentury), což bývá o nervy. Pokud neumíme čínsky, nezřídka se nám stává, že pokladní, aby se s námi nemusela babrat, tvrdí, že žádné jízdenky, popř. rovnou vlaky, nejsou. Problémy ovšem nemusíme čekat v největších městech, kde jsou pokladny pro cizince, a na VRT (především krátké trasy typu Beijing-Tianjin, Shanghai-Suzhou,...). Abych nezapomněl, vlak má nesmírnou výhodu výběru třídy. Čínské dálkové vlaky nabízí obyčejně čtyři vozové třídy. První je "tvrdá sedačka" (硬座 - yingzuo), plus minus ekvivalent naší druhé třídy. Konfigurace této třídy je však pro člověka evropského vzrůstu poněkud smrtící. Tři plus dva, typická konfigurace starých dobrých douglasů MD-8X, není pro vlak to pravé ořechové. Sedačky jsou navíc naplácnuté na sebe, takže kromě potížích při otáčení kvůli nedostatečné šířce sedadla, si ani nenatáhneme nohy. Tato třída je vhodná pro hecy typu "vsaď se, že dojedu až do...". Další v pořadí je "měkká sedačka" (软座 - ruanzuo), bývá cenově zhruba dvakrát tak drahá. Dostanete se ovšem na takřka evropský komfort. Dalšími jsou potom spací třídy, "tvrdé a měkké lehátko". První je méně komfortní kopií ruské třetí spací třídy v konfiguraci openspace (плацкартня), zato je avelmi vhodná pro návázání interakce s domorodci. Druhá je klasickým kupé, které známe z cest nejen po střední a východní Evropě. Tu už je ale na pováženou, zda-li není o něco lepší počkat raději na výhodnou cenu letenky.  Ve vysokorychlostních (和谐好 - hexiehao) vlacích  (kromě maglevu v Šanghaji), jsou potom na výběr obvykle dvě třídy k sedění, podobně jako v Evropě, po čínsku ale méně prostorově velkorysé. Na tu chvilku se to ale dá vydržet, cena bývá mnohem nižší než zlevněné letenky. 
      Před časem jsem si přečetl smutně zavádějící článek v Respektu. Pojednával o nesmyslu stavby VRT v Číně. Každý, kdo byl v Číně vidí, že superrychlé vlaky tu jezdí patřičně vytížené a špatný krok to určitě není. Systém čínské železnice je díky VRT o několik tříd konkurenceschopnější než silnice. Lidé mají kdysi nedozírně vzdálená města blíže, než tomu bylo kdykoliv předtím. Cestovatelé se mohou dopravovat do určitých vzdáleností dokonce rychleji než letadlem (po zápočítání dopravy na vzdálené letiště a odbavovací procedury, čekání na zavazadlo, atp.)! My jako cestující si můžeme vybrat, kterým vlakem pojedeme. Jestli zvolíme klasiku, nebo supermoderní prostředek, ve kterém se budeme cítit přímo kosmopolitně. 
        K pozemním cestám po Číně potřebujeme možná trochu kuráže, ale zvládnout se to dá. Je to rychlé a zatím relativně levné.  A proto rychle utíkejme na nádraží, než nám naše matka vykoupí poslední lístek na příští sobotu!!!

          

čtvrtek 3. března 2011

Z Jiamusi do Shanghaie, díl 6.

     Hanka přijela - vzhůru k nejprofláknutějším památkám Pekingu, chtělo by se říct. Bohužel jsem byl spíš zklamaný než v pozdvižení. Osobně mám radši menší věci, kde je málo lidí (díky svátkům to v Pekingu zrovna bylo, jak už jsem psal vinikající, ale přece), nikdo je nezná, přestože jsou krásné. Jojo, vzpomínky na Akdamar. Zakázané město, celé dřevěné, většina staveb hravě do 150-200 let, protože dřevo hořelo, hoří a hořet bude. Wangfujing připomíná obchodní ulice kdekoliv na světě, snad jen lidovost obchodů s hodinkami Rolex je tu ojedinělá. Náměstí Tianan Men (天安门) není tak velký, jako jsem si ho představoval. Neposkytuje žádný ojedinělý zážitek - až na  mauzoleum Maoze Donga (毛主席纪念堂). Je velice vtipné se tam pokusit dostat, když máte fotoaparát a nějakou tašku. Obojí je zakázané. Máte sice možnost si tašku odložit do placené úschovny (je úsměvné, že se všude proklamuje "bezplatnost"), abyste hned při první kontrole zjistili, že jste si v tašce nechali pas, který musíte mít při vstupu u sebe. Nikdo vám nekontroluje fotografii ani vízum, běda ale, když ho nemáte u sebe. I při svátcích se fronta táhne nad evropské poměry a vy už se moc těšíte, až pohlédnete na ztuhlé rysy toho bouráka, kterého my, bílí zápaďáci, přestože o realitě doby jeho působení mnoho nevíme, tak moc nesnášíme.  Projdete ještě bezpečnostním rámem jako na letišti, další a další kontrolou, a jste tam. Všude ticho, maminka ještě ostře napomíná synka, tady musí být naprosto potichu, vždyť se nachází na místě nejvyšší piety. Zadržujete smích, protože ze zhýralé Evropy jste zvyklí pohrdat autoritami velikánů - když přijede papež, nadáváte, že zavřeli dálnici, o kardinálu Vlkovi si myslíte, že je zbytečný klaun, prezident republiky narcis. Nakonec se uklidníte, opravdová vážnost ve tvářích Číňanů vám skandál nedovoluje. Jste tam a vidíte ho. Předseda Mao. Ale je to opravdu on? Vypadá mladší než na poslední fotografii... Vypadá velmi plastově. Těžko říct, jestli je tělo skutečné. Wang mi tvrdí, že je, ale v rakvi už prý leží jen vykuchaná polovina těla s vyumělkovanou hlavičkou. Za deset vteřin ho obejdete, a jste venku. Vymakané je, že z krabice, která je kousek za východem, si můžete vzít zapalovač a propisku, samozřejmě jiné než ty,které vám sebrali u vchodu.